Solvent Nedir? E-Likit Çeşitlerinde Solvent Bulunur Mu?

Elektronik Sigara Likitinde Solvent Bulunuyor Mu?

Markette, parkta, sokakta veya soluduğumuz havada. Kimyasallar her yerde. Aynı durum tabii ki elektronik sigara likiti aromaları için de geçerli. Likit aromalarındaki zararlı kimyasallar sık sık konuşulan bir konu olmuştur. Bu zararlı kimyasallar listesinde solvent, diacetyl, formaldehit, nikotin gibi sabıkaölı maddeler bulunuyor. Kimyasal içeriklerin her biri ayrıntılı olarak ele alınması gereken konular. Elbette tek bir makalede bunların hepsine birden değinmek biraz zor. Ancak zararlı içerikleri birer birer açıklamak ve ele almak aroma içeriklerinde bulunan veya bulunduğu iddia edilen kimyasalları anlamanız bakımından daha iyi olacaktır. Popüler olarak ele alnınan e-likit bir tür dolum sıvısıdır. Konuyla ilgili takip ettiğiniz kaynaklar size e-likit aromalarının tamamen zararsız olduğunu söylüyorsa kesinlikle inanmayın. Cihaz ve dolum sıvıları zararlıdır. Ancak sigarayla karşılaştırıldıklarında zararlı kimyasal oranları çok ama çok daha düşüktür. Bu zararlı kimyasallardan bir tanesi de solvent. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde solvent nedir? E-likit çeşitlerinde solvent bulunur mu? sorularını yanıtlayacağız.

Solvent Nedir?

E-Likit Çeşitlerinde Solvent Miktarı Nano – Gramlarla İfade Ediliyor

Solvent, en basit anlamıyla bir tür çözücüdür. Genel bir kimyasal yapısı yoktur. Tiner, su, aseton, toluen gibi kimyasal maddelerin sınıfı “solvent” yani “çözücü” olarak anılır. Uzun vadeli kullanıldığında egzama, cilt kanseri ve çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açan solvent bugün kimyasal madde sanayinde ve matbaada sıklıkla kullanılan bir kimyasal olarak karşımıza çıkar. Solvent aynı zamanda kanserojen bir madde olarak anılmaktadır. Dolum sıvısı aromaları kamuoyu için yeni olduğundan dolayı likitlerin içerisinde solvent bulunduğu iddiası özellikle sağlık otoriteleri tarafından sıklıkla dile getirilen konuların başında gelmektedir. Solvent zehirli bir maddedir ve yüksek dozda vücuda alındığında pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Yanıcı ve yakıcı bir madde olan solvent, özellikle ambalaj sanayinde sıklıkla kullanılan bir üründür.

E-Likit Çeşitlerinin İçerisinde Solvent Var Mı?

Solvent Ve E-Likit Meselesi Her Tür Ve Aroma İçin Geçerli…

Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Bugün dolum sıvısı aromalarının içerisinde solvent bulunmadığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Elbette burada “solvent” yani “çözücü” olarak neyin kasdedildiği son derece önemlidir. Örneğin “su” bir tür solventtir. Çünkü kimyasal içerikleri çözmek gibi bir işlevi vardır. Bu açıdan değerlendirildiğinde e-likit aromalarına katılan saf suyun (bu genellikle likit akışkanlığını sağlamak için katılır) bir tür solvent olduğu ve dolum sıvısı aromalarının solvent içerdiği söylenebilir.

Ancak su tek çözücü çeşidi değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere aseton, tiner, toluen de birer solvent cinsidir. Peki aroma içeriklerinde bu tip maddelerin bulunduğunu söyleyebilir miyiz? Cevap evet. Ancak araştırmayı yapan uzmanlar başka bir konuya daha dikkat çekiyorlar. Araştırma sonuçlarına göre likit içeriklerindeki solvent ancak çok yüksek watt ile çekim yapıldığında ve uzun vadede ortaya çıkıyor. Daha doğrusu solvent çeşitlerinin sağlığınız için tehdit oluşturması yüksek watt ve uzun süreli kullanımdan sonra kendisini gösteriyor. Özetle, e-likit aromalarındaki solvent miktarı çok az olmakla birlikte kaynağı likit çeşitlerinden çok e-sigara coil bölümleriyle ilgili. Yine bir likit içeriğindeki solvent çeşitleri çok yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkıyor. Burada bir likit içeriğinde bahsi geçen miktarsa nano – gram olarak ifade ediliyor.

Sonuç Ne?

Dolum sıvısı ve solvent ile ilgili araştırmanın sonucu bizi yine yanıltmıyor. Evet solvent çeşitlerinin bir çoğu (formaldehit, asetaldehit, akroldehit) insan vücudu için zararlı. Ancak bu içerikler ancak likitin buhara dönüşmesi esnasında ve çok yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkıyor. Yani elektronik sigaralarla ilgili söylenen ve “sık kullanım” “yüksek watt” ile ilgili yapılan uyarıların doğruluğu tekrar ortaya çıkıyor. Cihaz ve likit çeşitleri sigaraların yerini almaları için üretilirler. Bir hobi olarak görülseler de kullanımları ancak nikotin yoksunluğu hissedilen anlarda olmalıdır. Üstelik e-sigaradaki solvent ve zararlı kimyasal oranı geleneksel tütün ürünlerine göre son derece azdır. Buradan hareketle solvent ve e-likit arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmaların bizleri yine yanıltmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir