PG Ve VG Nedir?

PG Ve VG Nedir?

Elektronik sigara likiti çeşitlerini kullanmaya başşladıysanız PG ve VG ile sık sık karşılaşmışsınız demektir. Likit üretiminde kullanılan bu iki katkı maddesi, aromanın temelini – tabanını oluşturmaktadır. Tamamen zararsız olan katkı maddeleriyle ilgili yapılan son araştırmalar, dolum sıvısındaki içeriklerin zararlı olabileceğini ancak sıvılar buhar formuna geçtiği zaman çok daha az tehdit olduklarını ortaya koydu. Elbette dolum sıvılarının içeriği söz konusu olunca akla ilk gelen maddelerin arasında PG ve VG geliyor. Peki nedir bu PG ve VG? Hangi maddelerden üretilirler? Niçin bu kadar önemliler? PG – VG oranı nedir ve neden önemlidir? Kafanızdaki soruları cevaplayacak olan bu ithallikit.com içeriğini çok seveceksiniz.

PG Nedir?

PG ve VG’den Oluşan Likitler E-Sigara Buharına Dönüşürler

Propilen gliserol elektronik sigara likit çeşitlerinin üretiminde kullanılan alkol bazlı ve karbonhidrat içermeyen kimyasaldır. Sonu “-ol” ile biten her kimyasal gibi propilen gliserol de alkol bazlıdır ancak alkol değildir. PG ve VG genellikle “glikol” olarak anılır. Ancak içerik buhar formuna geçtiği andan itibaren zaten az olan alkolden eser kalmaz. Yani madde alkol bazlı olmasına karşın sizi sarhoş etmez. Likit karışımlarının bazılarında PG, propilen gliserol veya propilen gliserin katkılarını tanımlamak için kullanılan ifadedir. Gliserin – gliserol, hemen hemen aynı kimyasalı karşılamak için kullanılır. Renksiz ve tatsız olan bu madde özellikle şampuan, diş macunu, ağız sağlığı ürünleri, bebek bezi, kozmetik ürünleri ve ilaç sanayinde kullanılır. Özellikle 1947 ve sonrasında propilen gliserol üzerine pek çok bilimsel araştırma yapıldı. Yapılan araştırmalar eter ve peropilen gliserol karşımını test ediyordu. İlk araştırma sonuçları PG’nin insanların bağışıklık sistemini zayıflattığını ortaya koysa da sonrasındaki araştırmalar suçlunun eter olduğunu doğruladı. Bugün propilen gliserol – propilen gliserin başta Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA Tarafından “genellikle sağlıklı” olarak tanımlanan ve çeşitli endüstrilerde kullanımı devam eden maddelerdendir. Gıda endüstrisinde özellikle nemli kalması gereken gıdaların kurumaması için kullanılan PG, marketten aldığınız kek, kurabiye ve benzeri tüketim ürünlerinde bulunur.

PG Hassasiyeti – PG Alerjisi

PG ve VG’nin insanlar için zararlı olmadığı söylenebilir. Ancak bu arada PG Alerjisi olan insanların da bulunabileceğinden söz edelim. Eğer Propilen glikole karşı bir hassasiyetinizin olup olmadığını merak ediyorsanız bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Propilen Glikol (gliserin ve gliserol da denebilir) genellikle zararlı olarak bilinir. Ancak PG’nin 1940’lı yıllarda hastane koğuşlarında virüs ve bakteri oluşmaması için kullanıldığını biliyor muydunuz?

VG Nedir?

Premium Likit Çeşitlerinde VG Oranı Daha Yüksektir

VG ya da diğer adıyla vejeteryan gliserol, bitkilerden elde edilen bir tür glikoldür. Propilen gliserol için bahsi geçen özelliklerin birçoğu VG için de söylenebilir. Vejeteryan gliserolün bitkilerden elde ediliyor olması bu maddenin PG’ye nazaran daha sağlıklı olduğu savının kullanıcılar arasında yayılmasına neden olmuştur ki bu nispeten doğrudur. Vejeteryan gliserol e-likit karışımlarının yumuşak içime kavuşmasını sağlar. VG oranı yüksek olan aroma karışımlarının buharı rahatlıkla şekilde ciğerlere çekilebilir. Buna ek olarak vejeteryan gliserin – gliserol içeren likitlerin yüksek buhar verdiği de bilinen bir gerçektir. Piyasada PG içermeyen ve sadece vejeteryan gliserolden oluşan e-likit çeşitlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Tamamı orjinal likit seçenekleriyle tüketicilerine hizmet veren ithallikit.com‘da farklı çeşitlerini bulabileceğiniz InnovationBG, %100 VG’den oluşan likit çeşitlerini piyasaya sürmüştür. Vejeteryan gliserol de PG gibi gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe yine aynı amaçlarla yaygın olarak kullanılır. VG oranı kremalı likit çeşitleri gibi ürünlerde baskın oranda bulunur.

PG Ve VG Farkları Nelerdir?

PG Ve VG Her Likitte Bulunur

İki dolum sıvısı katkısı arasında bariz farklar vardır. Likit çeşitlerinde ikisi birden veya birisi yoğun kullanılabilir veya PG – VG oranı eşit içerikler kullanılabilir. Peki propilen gliserol ve vejeteryan gliserol arasındaki farklar neler? PG olarak da bilinen propilen gliserol, aroma katkısını iyi taşıyan ve vejeteryan gliserole göre çok daha akışkan (cıvık) katkı maddesidir. PG’nin bir özelliği de buharının sigara dumanına benzer his vermesidir. Belki de bu yüzden e-sigara modellerinde sıklıkla PG oranı yüksek olan aromalar kullanılır. Sitemizden de çeşitlerini bulabileceğiniz sade likit, meyveli likit, tütün aromalı likitler seçenekleri belli oranda PG içerirler. Bu aromaların buharını içinize çektiğinizde sigaraya benzer geniz yanması hissedersiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok. Çünkü PG buharı, sigara dumanından çok temizdir ve daha az serbest radikal olarak da bilinen kimyasal içerirler. Propilen gliserol vejeteryan gliserine göre “tehlikeli” bir kimyasal olarak görülür. Bu yaygın bir kanı olmakla beraber iki kimyasal üzerinde yapılan araştırmalar maddelerin zararının insan ömründen daha uzun zamanda kendisini gösterdiği yönündedir.

%100 VG’den Oluşan Likitler De Bulunur

Baskın olarak vejeteryan gliserin içeren likitler özellikle “vejeteryan” olanlarca sıklıkla tercih edilirler. VG de tıpkı PG gibi kozmetikten ilaç sanayine kadar her endüstride kullanılırlar. Genellikle likitlerin çok daha yoğun buhar vermesini sağlayan VG, PG’ye oranla yoğundur. Genellikle e-nargile modellerinde kullanılan VG oranı yüksek olan e-likit çeşitlerine “premium likit” denir. Bunda VG’nin insan sağlığına daha az zararlı olduğu görüşü ağırlık kazanır. VG aynı zamanda dolum sıvısı buharının daha rahat çekilmesini sağlar. PG nasıl likitte “boğaz vurumu” oranını arttırıyorsa VG de yoğunluğu ve rahat içimi arttırır. İçimi daha kolay aroma içeriklerinin üretiminde kullanılan VG, likitte ne kadar fazlaysa o likitin rahat içilebildiğinden ve daha yoğun buhar sağladığından emin olabilirsiniz. Belki de bu yüzden VG genellikle elektronik nargile olarak da bilinen performanslı cihazlarda kullanılırlar.

Boğaz Vurumu Nedir?

Boğaz vurumu, e-sigara buharının genzinizi yakma oranıdır. Bu tabir genellikle “sigara içimi” (düşük buhar + sigara hissi) tercih eden kullanıcılar tarafından kullanılır. Cihazlarda PG oranı yüksek olan likit çeşitleri kullanılır. Bu yüzden cihaz az buhar sağlamasına karşın genzi biraz fazla uyarır ve sigaraya benzer içim sağlar. Özellikle sigarayı yeni bırakmış olan insanlara PG oranı yüksek, tütünlü likit çeşitlerinin önerilmesinin nedeni de budur.

PG – VG oranı genellikle likit içeriğini tanımlamak için kullanılır. VG oranı yüksek içeriklerin daha kaliteli olduğu inancı vardır. PG – VG oranında VG oranı yüksek likitler yoğun buhar verirler, kıvamı daha yoğundur ve raharça ciğere çekilirler. PG oranı yüksek likitler daha iyi ve baskın aroma sağlarlar ancak VG’ye nazaran az buhar verirler. Daha cıvık olan PG aynı zamanda sigaraya benzer bir içim sağlar.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir