Nikotinin Etkileri Ve Nikotinin Zararları

Nikotinin Etkileri

Aromalı dolum sıvıları e-sigara modelleri için geliştirilmiş ürünlerdir. Bu ürünler değişen oranlarda nikotin içerirler. Bazı e-likit aromalarında ise hiç bulunmaz. Likit çeşitlerindeki aroma miktarları 0 – 3 – 6 – 9 arasında değişir. Bu oranlar geleneksel sigara markalarında bulunan nikotin değerleridir. E-sigara ve likit çeşitleri sigaranın yerini alması için üretildiklerinden benzer sayılarla simgelenirler. Yapay sigara olarak da adlandırılan elektronik sigara, bu likitleri buhar haline getirerek saf nikotin meydana getirirler. Kullanıcılar kimyasalı vücutlarına aldıklarında ihtiyaçları giderilmiş olur. Yapılan son araştırmaların nikotinin o kadar zararlı olmadığını ortaya koysa da e-likit çeşitlerinde bulunan nikotinin yapısı ve etkilerini incelemeyi tercih ettik. Aroma karışımları ve sigaralardaki nikotinin etkileri ve nikotinin zararları nelerdir?

Şeytan Mı Yoksa Masum Mu?

Tercihinizi 0 Nikotinden Yana Kullanabilirsiniz

Kimyasal için “zararsız” veya “masum” tanımlaması yapılamaz. Ancak etkilerinin çok abartıldığı da bir gerçek. Buna ek olarak sigaradan elde edilen nikotinle e-sigara modellerinden elde edilen nikotin arasında farklar vardır. Nikotinin etkileri ve nikotinin zararları konusuna ayrıntılı olarak değinmeden önce nikotinin yapısını inceleyelim. Öncelikle tütün ana maddesi çoğu kişinin sandığının aksine sentetik bir kimyasal değildir ve bitkilerde doğal olarak bulunur. Sofralarımızda ayrı bir yeri olan patlıcan ve sigaranın temeli olan tütün bu familyadandır. Üstelik patlıcangiller familyasından tütün ve patlıcan bitkisinde doğal olarak bulunan bir alkaloiddir. Alkaloid ise, baz özelliği taşıyan ve içeriğinde yüksek oranda azot bulunan kimyasal maddelere verilen isimdir. Alkaloid olarak nitelendirilen maddeler genellikle insan metabolizmasındaki etkileri güçlü olan kimyasallardır. Kafein, morfin gibi maddeler birer alkaloid örneğidir.

Nikotinin insanı uyarıcı etkisi vardır. İnsan vücuduna alınan uyarıcı, kısa zamanda beynin zevk hormonları salgılamasına neden olur. Uyarıcı etkisi kalbin daha hızlı atması, kan basıncının artması, tansiyonun yükselmesi şeklinde kendisini gösterir. Özellikle 1950 – 1960 arasında nikotin ve sigara bu sebeple zararları şöyle dursun, faydalı bir şeymiş gibi algılanmıştır. Tarihte bu tip “ölümcül” yanlış değerlendirmelere konu olan bir başka kimyasal da “eroin”dir. Sakinleştirici etkisinden dolayı özellikle 1920’lerde eroin bir tür sakinleştirici olarak algılanmış ardından bağımlılık etkisi ortaya çıkınca üretimi yasaklanmıştır. Eroin kadar olmasa da nikotin de sağlığa zararlıdır. Ancak nikotin, tahmin edildiği gibi kanserden çok damar tıkanıklığı, nefes darlığı ve yüksek tansiyon (beyin kanamasını da un utmayalım) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Nikotinin Etkileri Nelerdir?

Tütün Ve Nikotin, Güçlü Bir Uyarıcıdır

Güçlü bir uyarıcı olduğu için kan basıncını arttırır. Bu biyolojik etkisi ciddi bir tehlike taşır. Beyin kanaması, kalp krizi, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının temelinde bu doğal kimyasal vardır. Ancak çağımızın vebası kanser bunlardan bir tanesi değildir. En azından şimdiye dek yapılan araştırmalarda. Bu arada 0 nikotin içeren likit çeşitlerinin bulunduğunu da ekleyelim. Elektronik sigara likitleri size istediğiniz nikotin değerine sahip likit çeşitlerini seçme olanağı sunar. Kimyasalın bu uyarıcı etkisinin alzheimer hastalığının tedavisi için de kullanıldığını da ekleyelim. O zaman nikotinin kanserle ilişkili olduğu savı neden bu kadar yayıldı?

Sorun nikotini ilk olarak tütün sigarasıyla tanımamız. Sigara tütün ana maddesini, tütünü yakarak elde eder. Yanma işlemi esnasında ortaya zehirli kimyasallar ortaya çıkar. Nikotinin kanser yaptığı inanışı da buradan doğmuştur. Aslında sadece kan basıncını arttıran bir kimyasaldır. Elektronik sigara ve e-likit çeşitleri size minimum oranda kimyasal katkıyla birlikte nikotin sunarlar. Ancak bu madde, sigara veya tütün ürünlerindeki gibi yüksek oranda zararlı kimyasallarla birlikte ortaya çıkmaz.

Nikotinin Zararları Nelerdir?

Buhar Yoğunluğu İle Nikotinin Bir İlgisi Yoktur.

Tabii tüm bunlardan zararsız bir kimyasalla karşı karşıya olduğumuz sonucu çıkmaz. Nikotin, damar çeperlerine yapışarak damarları tıkayabilir. Aynı şekilde kan basıncını arttırır, yüksek tansiyona ve beyin kanamasına neden olabilir. Zevk hormonlarını harekete geçirdiği için bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Aynı şekilde maddenin kandaki B Hücrelerinin sayısını arttırdığı ve bu şekilde şeker hastalığına sebep olduğu da saptanmıştır. Özetle nikotin, zararsız bir kimyasal madde değildir. Bağımlılık yapar ve sağlığınızı tehdit eder. Ancak sigarayla kıyaslandığında e-sigara modelleri ve likit çeşitleri (meyveli e-likit, kremalı e-likit, füzyon likit) nikotin elde etmenin çok daha az zararlı olduğu söylenebilir.

E-Sigara Nikotini Etkileri

Aromalı dolum sıvısı içeriklerindeki nikotin her ne kadar sigaradan daha az zararlı olsa da yüksek oranlı içerikler zararlı olabilir. Yüksek seviyeye sahip e-likit çeşitleri PG alerjisi bulunan, nefes darlığı çeken, kalp rahatsızlığı olan kullanıcılara önerilmez. Yüksek nikotin değerine sahip aromalı içerikleri uzun zaman tüketmek de sağlık için son derece zararlıdır. Bu yüzden kullandığınız e-likit aromasındaki oranı kademeli olarak düşürmelisiniz. Bu yüzden elektronik sigaranızı sadece sigara isteği uyandığında kullanmaya özen gösterin. Aşırı nikotin alımı, e-likit türü fark etmeksizin sağlığınızı rahatsız edebilir. Diğer pek çok e-likit aromasında olduğu gibi kremalı likit, meyveli likit veya sade likit çeşitlerinin nikotinsiz çeşitleri bulunmaktadır. Bu likit türlerini de tercih edebilir ve uyarıcının metabolizma üzerindeki etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir