Hangi E-Likit Ne Zaman Kullanılır?

E-Sigara İçin En İyi Zaman Hangisi?

Cihazlar için üretilen elektronik sigara likiti çeşitleri size geniş aroma yelpazesi sunar. Hafif tatlı, ekşi veya tatlı lezzete sahip olabilen aromalı dolum sıvısı karışımları her tür zevke hitap ederler. Buna rağmen bazı aromaların günün her saati kullanımı mümkünken bazı likit aromaları için ideal saatlerden söz edilebilir. Kullandığınız aroma karışımından maksimum zevk almak için her likitin hangi saat veya zamanda içilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Sizin için önce elektronik sigara kullanımı için gün içindeki ideal zamanları belirledikten sonra hangi likit ne zaman kullanılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. E-sigaraya yeni başlarken veya gün içerisinde hangi likit ne zaman kullanılır?

Yeni Başlayanlar

Elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanlar için ideal likit türü tütünlü likit olarak bilinen e-likit aromalarıdır. Bu aromalar baskın olarak tütün aroması içerdikleri için sigaraya benzer aroma sağlarlar. Tercih ettiğiniz tütünlü aroma çeşidinin sadece tütün aroması taşıması şart değildir. Mentol – tütün, karamel – tütün ve elma – tütün gibi pek çok farklı aromatik çeşit bulunmaktadır. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılara tütünlü likit tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni sigara, nargile, puro benzeri koku ve buhar sağlamalarıdır. Tütün aromalı dolum sıvısı aromalarının çeşitleri bununla da sınırlı değildir. Aroma çeşitleri arasında siyah tütün, Virginia Tütünü, Latakia Tütünü gibi çok farklı tütün aromalarına da rastlayabilirsiniz. Meyve veya tatlı aromalarından bağımsız olarak bu dolum sıvıları da kendilerine has bir koku ve aromaya sahiptirler. Kimi şekerli kimi odunsu lezzete sahiptirler ve ağızda farklı tatlar bırakırlar. Başlangıç seviyesindeki e-sigara kullanıcıları tütünlü içerik çeşitlerinin farklı nikotin değerlerine sahip çeşitleri tercih edilebilirler. Buna rağmen kullanılan sigaraya denk nikotin değeri çok daha uygun olacaktır.

Orta Ve Profesyonel Kullanıcılar

Uzun zamandır e-sigara kullanıyorsanız füzyon likit, kremalı likit gibi e-likit türlerini tercih edebilirsiniz. Bu tavsiyeyi neden yapıyoruz? Genellikle profesyonel e-sigara kullanıcıları “e-nargile” olarak da bilinen güçlü “mod” cihazları kullanırlar. Mod cihazlar özellikle VG oranı yüksek kremalı veya füzyon likit türleriyle birleştiklerinde muazzam buhar meydana getirirler. Deneyimli kullanıcılar sadece güçlü cihaz kullanmakla kalmazlar. Aynı zamanda buharla adeta oynarlar. Özellikle video paylaşım sitelerinden dolum sıvısı buharıyla yapılmış harika motiflere ulaşabilirsiniz. Siz de kendi şovunuzu yapmak isterseniz tek yapmanız gereken VG (vejeteryan gliserol) oranı yüksek bir aroma tercih etmektir. VG oranı yüksek olan içerikler piyasada “premium” adıyla anılırlar. Genellikle krema veya çeşitli sütlü – hamur tatlılarının aromalarını taşıyan bu aroma çeşidi yüksek buhar vermesi bakımından elektronik nargile ismini sonuna kadar hak etmektedirler. Bu yüzden orta derecede deneyimli veya profesyonel ve deneyimli kullanıcıysanız füzyon likit veya kremalı likit uygun tercih olacaktır.

Günün Hangi Saati İçin Hangi Likit?

Aromalı içerikler için belirlenmiş süre veya kullanım saati yok. Buna karşın bazı aroma çeşitleri için belirli zamanlardan söz etmek mümkün. İlk olarak, canınız sigara içmeyi ne zaman isterse o zaman e-sigara ve dolum sıvısı içeriklerini kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltısından sonra, öğle molalarında, beş çayında veya kahveyle beraber… İstediğiniz zamanı seçin keyfinizi yaşayın. Tempolu yürüyüş veya koşu esnasında kullanım risk teşkil edebilir. Kapalı alanlardaki kullanım, cihaz kullanmayanları rahatsız edebilir (aynı şey kalabalık ortamlarda da geçerlidir). Günün yorgunluğunu atmaya karar verdiğiniz beş çayında veya kahve molasında aromalarınızı kullanabilirsiniz. Özellikle kremalı likit çeşitleri bu tip anlarda tüketilmeleri nedeniyle üretilmişlerdir.

Dengeli VG Ve Nikotin Oranı Önemli

Özellikle geç saatlerde hafif elektronik sigara likiti aromalarını seçmeniz sizin için daha uygundur. Sık rastlanmasa da nikotin hassasiyeti veya PG (propilen gliserol) alerjisine sahipseniz, uyku vaktine yakın zamanda kullanacağınız içerik uyku apnesine neden olarak sizi rahatsız edebilir. Günün geç saatleri için düşük nikotin oranına sahip nane – mentol aromalı katkı eklenmiş tütün aroması (veya meyvalı likit de olabilir) daha ideal olacaktır. Eğer yüksek nikotin olmazsa olmazlarınız arasındaysa likitlerinizi sabah saatlerinde kullanmaya özen gösterin. Bu arada küçük bir uyarı daha; elektronik sigara tütün ürünlerinden zararsız olsa da bu onların tamamen zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden mümkün olduğunca uzun aralıklarla cihazınızı ve aroma karışımlarını kullanmaya özen gösterin. Alacağınız keyfi katlamak için aynı aromatik karışımı uzun süre ve de sık sık kullanmamaya da dikkat etmelisiniz.

Çalışma saatleri içerisinde aromatik içerik kullanmak pratikte pek çok zorluk içerir. Dolum sıvısı buharı çok çabuk kaybolmazlar.Çalışma arkadaşlarınız buhardan rahatsız olabilirler. Mola zamanlarını ve açık mekanları seçmeniz siz ve çevrenizdekiler için daha iyi olacaktır. Yine çocuklu ortamlar, kutlamalar, partilerde de aynısı geçerlidir. Sakin ve havadar mekanlar, cihaz kullanımı için idealdir. Yine uykudan hemen önce yüksek nikotine maruz kalmak sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden uyumadan en az 1 saat önceden çekim yapmayı ihmal etmeyin.

Elbette bu kuralların hepsi mutlaka uymanız gereken kurallar değiller. Ancak kullandığınız likit aromasından maksimum haz almak isterseniz tavsiyelerimize uyabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir