Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara, Sigarayı Bırakmanız İçin Üretilmiştir.

Günümüzde pek çok insanın elinde onu artık görebilirsiniz. Bahsettiğimiz şey elektronik sigara. Günümüzde pek çok sigara tiryakisinin kullandığı e-sigara veya kısaca e-sigara, sigaranın yerini almaya başladı bile. Elektronik sigara, ciğere çekilen tütün dumanının yerini alması için kullanılan elektronik bir cihazdır. Birçok kaynakta aynı zamanda elektronik nargile olarak da geçen cihaz, özellikle son zamanlarda oldukça popülerleşmiştir. Elektronik cihaz, kullanıcının aktif etmesiyle birlikte çalışmaya başlar. Bu sürecin sonunda isteğe bağlı olarak nikotinli veya nikotinsiz buhar meydana getiren aletlere e sigara / e-sigara ismi verilir. Cihazların nikotinli buharı meydana getirmesini sağlayan şeyse e-likit dolum sıvısı olarak anılan maddelerdir. Bu maddeler e-sigara kullanıcıları ve üreticileri tarafından çeşitli adlarla anılırlar.

E-Sigara Ne Zaman İcad Edildi? Ne Kadar Zamandır Kullanılıyor?

Yeni bir icat gibi görünse de elektronik nargile modellerinin tarihi çok ama çok daha eskilere dayanıyor. Tütünün insanlar tarafından kullanılmaya başlandığından bu yana zararlı etkileri pek çok kez kendini gösterdi. Kanser, solunum rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, dişlerde meydana gelen sorunlar bu problemlerden sadece birkaçı. Teknolojinin de ilerlemesiyle sadece nikotin sağlayan ancak sigara dumanının zararlarını oluşturmayan cihazlar geliştirilmeye başlandı. Geçmişi 1930 Yılına dayanan “yapay sigara” giderek gelişti ve bildiğimiz ilk e-sigara prototipi 2003 Yılında pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı.

1930 Yılından bugüne kadar e-nargile teknolojiyle beraber giderek gelişti. 1965 – 1970 – 1985 Tarihlerinde çeşitli modelleri üretilen e-sigaralar doksanlı yıllarda bildiğimiz son halini aldı. Elektronik nargilenin doğum tarihi olarak 2003 gösterilebilir. 2008 Yılında, dönemin sağlık bakanı Mahmut Tokaç, e-sigaranın normal sigaralar kadar zararlı olduğunu belirtti. Günümüzde hala devam eden bu yasağa elektronik nargile kullanıcıları çok itibar etmese de yasal olarak cihazların veya dolum yapılan e-sıvıların satışı yasaktır. Elbette tütün kullanıcılarının oldukça rağbet gösterdikleri e-sigara için bu yasağa çok fazla uyulduğu söylenemez.

Dünyada E-Sigaranın Durumu Nedir?

Dünyada E-Sigara Kullanımı Giderek Artıyor

E-sigara fikri tütün tiryakileri tarafından çok sevildi ve benimsendi. Kısa zaman içerisinde üretici firmalar ve kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanan elektronik nargile / sigara , Nisan 2006’da Avrupa Piyasasına ilk girişini gerçekleştirir. Daha sonra Çin gibi ülkelerde giderek yaygınlaşır ve kullanılır. Avrupa’dan kısa bir zaman sonra 2007 Yılında Amerika’da da yaygınlaşan cihazları tütün ürünü kullanan – kullanmayan herkes tarafından benimsenir ve aranan bir ürün haline gelir. Şu anda dünyada yasal sınırlamalar eşliğinde cihazlar ve dolum sıvısı likitleri hala kullanılmaktadır. Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, İtalya, Rusya, Japonya… Dünya ülkelerinden sadece birkaçı e-sigaraya şüpheyle yaklaşmaktadır.

Türkiye’de Durum Ne?

Türkiye’de elektronik sigara ile ilgili pek çok haber yazılı ve görsel basını meşgul etmektedir. 2006 Yılında TC Sağlık Bakanlığı Tarafından “Zararlı” ilan edilse de nargile ve diğer tütün ürünlerini kullanan insanlarca hem cihazlar hem de diğer parça ve dolum sıvısı çok talep gören bir tüketim ürünü olmaya başladı. 2008 Yılında Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Kıyas Güngör Tarafından tekrar “zararlı” ilan edilen e-sigara buna rağmen 2011 – 2012 Yıllarında Türkiye Piyasasında giderek daha çok yaygınlaştı.

Normal Sigara Kadar Zararlı Mı?

Bu soru sadece tütün ürünü kullanan tiryakilerce değil aynı zamanda elektronik sigara kullanan insanlar tarafından da sık sık sorulan bir soru. Tıp çevrelerinde araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Nedeni basit. Cihazların sigarayı bıraktırmak ve bunu bırakma esnasındaki zorlukları yaşattırmadan yapması. Yaygın tütün ürünleri yerine nikotin içeren buhar sağlayan bir cihaz ve cihazda kullanılan sıvıyla ilgili tartışmalar devam etmektedir. Yine de bu soru, sadece bir veya iki paragrafta özetlenebilecek kısa bir soru değil. Elektronik sigara kullanan veya satışını gerçekleştiren insanlara sorduğunuzda cihaz ve dolum sıvılarının diğer tütün ürünleri kadar zararlı olmadığını size söyleyeceklerdir. Bu doğru bir tespit ve sağlık otoriteleri bu savı destekliyorlar. Yine de e-sigaranın tamamen zararsız olduğunu söylemek için çok erken.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir