Elektronik Sigara Likit Zararları

Elektronik Sigara Likit Zararları

Elektronik sigara ve bu cihazlarla kullanılan elektronik sigara likiti çeşitleri sıradan sigaraya sağlıklı bir alternatif olarak ortaya çıktı. Kamuoyu ve medya için yeni bir konu olduğu için dolum sıvısı ve cihaz tiplerinin güvenliği, sağlık açısından riskli olup olmadıkları pek çok kez dillendirilen bir konu haline geldi. Hem e-sigara kullanıcıları hem de şüpheciler, geçerli olabilecek sağlık risklerini değerlendirmeye başladılar. Sıkça sorulan soruların başında elektronik sigara likiti zararlı mı ve elektronik sigara likit zararları oluyor. Peki gerçekten dolum sıvısı tiplerinin ve aroma içeriklerinin sağlığımızı tehdit ettiği doğru mudur? Füzyon (Karışım) Likitler, sade likitler ve daha pek çok tür için bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. E-likit çeşitlerinin sağlık risklerini değerlendirdiğimiz bu makalemizdekiler sade likit, karışım likit, kremalı likit gibi farklı çeşitler için geçerlidir.

Elektronik Sigaranın Faydaları Olabilir Mi?

E-Likit Zararlı Mı?

Sizin de bildiğiniz gibi aroma karışımları cihazların tanklarına doldurularak kullanılırlar. Belki de bu yüzden e-nargile veya e-sigara olarak bilinen cihazların da zararları olup olmadığından ve dolum sıvısından aromatik buhara giden süreci bir inceleyelim. E-sigara dünya ve ülkemiz için yeni bir olgu. Buna rağmen yurt dışında kullanımı serbest olan elektronik sigara ve e-likit satışı yasaklanmıştır. Detaylı bir şekilde araştırılmadığı için elektronik sigara yasaklandı.Herkes için yeni olan ve kısa zamanda popülerleşen bu olgu hakkında özellikle sağlık çevreleri kesin şeyler söyleyemiyorlar. Bunun nedeni e-sigara üzerine yapılan araştırmaların devam ediyor olması. Şu an için cihaz ve dolum sıvılarının tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğu kesin gibi. İngiltere’de yapılan araştırma bunu en net şekilde ortaya koyuyor. İsterseniz araştırma sonuçları için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk Sabıkalı: Nikotin

Farklı Şişeler – Markalar Ve Aromalar E-Likit Çeşitleri Çok Çeşitli

Aromalı dolum sıvılarının içinde vejeteryan gliserol, propilen gliserol, nikotin ve gıda aroması bulunuyor. Saf su, diacetyl, mentol gibi katkılar ise ikinci sırada yer alıyor. İlk birleşimden başlayalım: nikotin. Yaygın kanı, nikotinin kanser yapan bir kimyasal olduğu yönündeydi. Ancak nikotinle ilgili yapılan araştırmalar bunun boş ön yargı olduğunu bizlere gösterdi. Nikotin zararlı mı? Tabii ki. Ancak nikotinin kanser yaptığına dair bir sonuç yok. Nikotin, doğal uyarıcı olarak doğada bulunan bir kimyasal. Bu kimyasal insan vücuduna alındığında kan basıncını arttırmakla kalmıyor, damarların iç çeperlerine yapışarak damar tıkanıklığı gibi sağlık sorununu da karşımıza çıkarıyor. Sadece bu da değil üstelik.

Nikotinle ilgili yapılan 1996 tarihli tıbbi deneyde kimyasalın uzun vadeli kullanımda ortaya çıkarttığı etkiler gözlemlenmiş. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar (deney esnasında insanların da kullanılması çeşitli etik sorunlar meydana getirmiş) nikotinin saf halinin insan sağlığı için risk teşkil etmediğini ortaya koydu. Dilerseniz deneyin ayrıntılarına buradan ulaşmanız mümkün.

Nikotin Araştırmaları…

0 Nikotinli Elektronik Sigara Likiti Çeşitleri De Bulunmaktadır

Nikotin için yapılan en isabetli yorumlardan birisi de King’s College Londra’da nikotin üzerine yaptığı araştırmalarla adından söz edilen Ann McNeil, nikotinin medyanın gözünde “şeytanlaştırıldığından” söz ediyor. Araştırmanın aynı zamanda Scientific American Adlı Dergide de yayınlandığından söz edelim. Ann McNeil, tıp üzerine yaptığı araştırmaları genellikle insanların sigarayı nasıl daha rahat bırakabileceğine adamış bir bilim insanı. Yukarıda linkini verdiğimiz makalede fareler ve insanlar üzerinde nikotinin uzun vadeli etkilerinden söz ediliyor. Bu arada e-likit ve nikotin konusunda endişeleriniz fazlaysa üzülmeyin. Çünkü

“Nikotin Bunaklık Ve Alzheimer Tedavisinde Faydalı Olabilir”

Nikotin, damarları tıkıyor, kan basıncını arttırıyor ve sinir sistemini daha fazla zevk hormonu üretmesi konusunda tetikliyor. Ancak -inanması zor olabilir ama- nikotinin bazı pozitif etkileri de var. Prof. McNeil’in araştırmasına göre nikotinin uyarıcı etkisi Alzheimer ve Bunaklık gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Tabii ki araştırma sonuçları nikotinin tümüyle zararsız olduğunu kanıtlamıyor. Damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları en az kanser kadar tehlikeli rahatsızlıklar. Bu yüzden gerek e-sigara kullanırken gerekse tütün ürünlerini kullanırken kendinizi sınırlamakta fayda var.

PG – VG

PG – VG Oranı Rahat Çekim Ve Buhar Yoğunluğunu Etkiler

Sıra geldi elektronik sigara likiti aromasının en temel bileşenlerine: PG – VG‘ye. Bu kimyasallar her ne kadar tamamen zararsız olarak görülseler de durum pek öyle değil. Çünkü maddelerin içerisinde bulunan “nitrosaminler” özellikle PG oranı yüksek olan likitlerde ciddi risk taşıyor. VG ise propilen gliserine göre çok daha masum olan bir içerik olarak karşımıza çıkıyor. Bitkilerden elde edilen VG, vejeteryan gliserin – gliserol (aslında bazen katkılardan sadece biri bazen de her ikisi aroma üretiminde kullanılır) çok daha masum ve riskli olmayan bir madde olarak görülüyor. Şu an için nitrosaminler ve e-likitlerin uzun vadeli kullanımda ne gibi sonuçlarının olabileceğine dair çok şey söylenemiyor. Çünkü bilimsel çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yine de sigaradan daha az zararlı maddelerle karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün. PG’nin elektronik sigara likiti çeşitlerinde sıklıkla kullanılması, araştırmacıları bu konuda teşvik etmiştir. Bu konuda sonuçları en çok elle tutulur olan araştırmalardan birisi Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA’ya aittir. FDA’ya göre özellikle sade likit çeşitlerinde karşımıza çıkan PG “genellikle sağlıklı” likit çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Vejeteryan gliserin – glikol ise yakın akrabası PG’den çok ama çok daha güvenli. Çünkü bu likit katkısı tamamen bitkisel. Üstelik piyasada sadece %100 VG’den oluşan likit çeşitlerine de ulaşmanız mümkün.Bu arada PG’nin likit içeriklerine yine kıvam arttırıcı olarak ve buhar yoğunluğunu arttırmak için  katıldığını da ekleyelim. Likit içeriklerinde aynı işlevi gören VG de bitkilerden elde ediliyor olmasına rağmen sağlık açısından risk taşır. Standart karışımlarında PG oranı %50 oranına varırken premium likit (kremalı likitler) çeşitleri genellikle daha düşük PG oranına sahiptirler.

Saf Su Ve Gıda Aroması

Diacetyl Özellikle Süt Aromalı Kremalı Likitlerde Kullanılıyor

E-likit aromalarının  içindeki en masum kimyasallardan söz ediyoruz: saf su ve gıda aroması. Saf su, laboratuvarda saflaştırılmış bildiğimiz su. Bu yüzden büyük risk içermiyor. Zaten saf su likitin kıvamlı ve akışkan olması için kullanılan bir malzemedir. Aynı şekilde gıda aroması, zaten pek çok gıda ürününde kullanılan bir katkı maddesi olduğu için çok riskli değil. Aromalar e-likit üretiminde son derece önemli bir yere sahip. Kremalı likitler, meyveli likitler ve tütün aromalı likitler bu aromalar kullanılarak yapılırlar. Bir elektronik sigara likiti tek aromaya sahip olduğu gibi birden çok aromayla da tatlandırılabilir.E-sigarayı özel kılan diğer neden de sunduğu özgürlüktür. Dışarıdan alacağınız aroma çeşitleriyle likitlere farklı aromalar eklemeniz de mümkündür. Yani sade likit aldığınızda %10 oranında aroma katabilirsiniz. Böylece kendi karışımlarınızı elde edebilirsiniz.

Diacetyl Ve Mentol

Diacetyl, gıda ürünlerinde de kullanılan katkı maddesidir. Bu katkı maddesi özellikle krema, süt, dondurma, kek aroması içeren karışımların  daha yoğun ve baskın aromaya sahip olmasını sağlar. Diacetyl’in riskli kullanımı ilk olarak mikro dalga fırınlar için patlamış mısır paketleri üreten fabrikada işçilerin yoğun diacetyl’e maruz kalması sonucu dile getirildi. Diacetyl içermeyen e-likit çeşitleri mevcut. Yine elektronik sigara likiti aromalarında diacetyl kullanımı başlı başına son derece derin bir konu. Bu konuyu bir başka makalede daha uzun ve ayrıntılı bir biçimde ele alacağız.

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir