E-Likit Zararlı Mı? Hangi Durumlarda E-Likit Zararlıdır?

E-Likit Zararlı Mı?

Karışım aromalarının zararlı olup olmadığı konusu, iki taraflı bir mesele. Öncelikle, bir e-likit aromasını elektronik sigara ile birlikte kullandığınızda zararlı mıdır? Ortaya çıkan ve “serbest radikal” olarak bilinen, sağlık için riskli olan maddeler nelerdir? Konunun diğer bir boyutu da likit içeriklerinin içilmesi veya deriye teması şeklinde kendisini gösterir. Bugün sizler için e-sigara kullanan – kullanmayan herkesin merak ettiği bu soruya detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. E-likit zararlı mı? Hangi durumlarda e-likit zararlıdır / zararlı hale gelir?

Cihazlarda Kullanılan E-Likit

Elektronik sigara ve e-likit içerikleriyle ilgili pek çok web sayfasında ve kaynakta aynı konudan söz edilir. Elektronik sigara ve e-likit konusu ülkemiz ve dünya kamuoyunun en çok tartıştığı meselelerden bir tanesidir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Ve İngiltere’de e-sigara ve e-likitle ilgili araştırmaların yoğun olduğu bir gerçektir. İki ülkede de yapılan araştırmalar şimdilik e-likit içeriklerinin normal tütün ürünlerinden çok daha az zararlı olduğu yönünde. Şu anda bir aroma karışımındaki en tehlikeli (ya da sağlığınız için risk taşıyan) kimyasalın nikotin olduğu pek çok haber kaynağında dillendirilen bir konu. Özetle, e-sigaraların atomizer coil kısımlarında buhara dönüşen likit içerikleri için tehlikeli tabirini kullanmak biraz abartılı olabilir.

E-Likit Çeşitli Durumlarda Zararlı Olabilir

Elektronik sigara likiti içerikleriyle ilgili yapılan en son araştırmalardan bir tanesi yine çok tanıdık bir ülkede; ABD’de gerçekleştirildi. Louisville Üniversitesi Matthew Nystoriak Tarafından yapılan araştırmalar, e-likit içeriklerindeki nikotinin özellikle kalp kasına zarar verdiği yönünde önemli sonuçların ortaya çıkmasına neden oldu. Araştırmacılar içlerinde özellikle tarçın, karanfil ve portakal gibi likit aromalarını incelediler. Araştırmalar, bu aromaların kalp kasındaki hücrelere zarar verdiğini ortaya koydu. Nikotin içeren elektronik sigara likiti içerikleri kalp kası hücrelerinin çok daha hızlı çalışmasını sağlayarak çeşitli sağlık risklerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

E-likit içeriklerinin içindeki nikotinin uyarıcı bir madde olduğu hemen herkesçe biliniyor. Nikotin, kalp atım hızını arttırarak kan basıncının yükselmesine neden oluyor. Özetle, nikotinin bu etkisi yeni  değil. Aroma karışımlarının bu negatif etkisi, pek çok defa dile getirildi ve getirilmeye de devam ediyor. Sigara ve e-sigara arasındaki en temel farklardan biri, nikotin içermeleri değildir. E-sigara ve sigara arasındaki en temel fark, nikotini elde etme biçimi ve ortaya çıkan kimyasallardır. Şimdilik likit tankınızda size buhar keyfi sağlamak için öylece duran likit içeriklerini suçlamak için neden yok. Peki cihazların tankları dışında e-likit içerikleri sizler için sorun oluşturuyor mu?

Şişeli Likit İçerikleri

Eğer likit içeriğiniz size 2 yıldan uzun  süredir size eşlik ediyorsa, endişelenmeye başlayabilirsiniz. Özellikle kapağı açılmış olan likit içerikleri, içlerinde bulunan nikotinden dolayı çok çabuk  oksitlenebilmektedir. Bu da likitin tadının bozulması yanında aynı zamanda içeriğinin artık sizler için zararlı hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden aroması ne olursa olsun meyveli likit, kremalı likit veya tütün içeriklerinin şişe kapaklarını kapatmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

E-Likit “İçmek”

İçecek Aromalı Pek Çok E-Likit İçeriği Bulunuyor

Elektronik sigara likiti içeriklerini direkt olarak içmek son derece zararlı bir işlemdir. Likit içlerinde bulunan nikotin, yüksek dozda alındığında hem damarlarınızı tıkar hem de kan basıncını yükseltir. Bu da sonucu ölümle ya da felçle sonuçlanacak sorunlar meydana getirebilir. Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle likit içeriklerini direkt olarak içmeyi denemeyin. Aynı şekilde PG Alerjisi nedeniyle sağlık açısından riskli sorunlar meydana gelebilir. Alerji, ciddi bir sorundur ve nefes yollarının daralmasına neden olarak çok ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir.

Dikkat! Özellikle çocuklar için aroma karışımlarının bir çay kaşığı kadarı ölümcül sonuçlara neden olabilir. Aynı durum ev hayvanları için de geçerlidir. Özellikle kedilerin elektronik sigara likiti içeriklerine olan hassasiyetlerinden dolayı aroma karışımları son derece sert ve sağlam biçimde şişelenirler. Çocuklar ve e-sigara, aroma karışımları meselesi son derece ciddi bir meseledir. Öyle ki özellikle yabancı ülkelerde aroma karışımlarının şişelerinin üzerindeki etiketlerin çok cezbedici ve renkli olmaması için çeşitli kampanyalar yapılmaktadır.

Aroma içerikleri tamamen e-sigara modelleri için üretilmişlerdir. Yemeklerde, gıda ürünlerinde e-likit kullanmak ya da elektronik sigara likiti içmek sağlık açısından son derece riskli olmasının yanında saçma bir eylemdir. E-likit aromalarının olması gereken yer, cihazlarınızın tanklarıdır ve öyle de olmalıdır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir