E-Likit Yerine Su Kullanmak

Elektronik Sigara Likiti Yerine Neden Su Kullanmamalısınız?

E-Likit İçerikleri PG Ve VG’den Oluşur.

Özellikle ülkemizde e-likit içeriklerinin fiyatının artması bazı kullanıcıların kendi elektronik sigara likiti içeriklerini yapmasına yol açıyor. Ancak bazı çılgın kullanıcılar e-likit içerikleri yerine su kullanmak gibi son derece akıl dışı uygulamaların peşine düşmektedirler. Peki e-sigara modellerinde likit yerine su kullanılır mı? Bunu deneyenler ne gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. E-likit yerine su kullanmak cihazlarınız ve sizler için riskli bir eylem mi?

Aroma karışımlarının içerisinde bildiğiniz gibi gliserin – gliserol kullanılır. Bu maddelerin kullanılmalarındaki amaçlardan bir tanesi de likit karışımını kıvamlı hale getirmektir. Kıvamlı hale gelen likit içeriği, cihazınızın tank kanallarından akmayarak -daha doğrusu- akmaya bile vakit bulamadan buharlaşarak sizler için buhar meydana getirirler. Buna ek olarak bazı aroma karışımlarının içerisinde çok az miktarda su kullanıldığı da doğrudur. Aslında su, likit karışımını daha akışkan ve kıvamlı bir hale getirmektedir. Ancak bir likit içeriğindeki su miktarının son derece az olduğunu da eklemekte fayda var. Çünkü e-likit içeriklerinde bulunan PG de tıpkı su gibi iş görür yani akışkanlığı sağlar. Yine aroma içeriklerindeki VG ise, PG veya suyun aksine kıvamı arttırır. Aynı şekilde VG, aroması ne olursa olsun likit içeriklerinin çok daha fazla buhar vermesini sağlar.

E-Likit Yerine Su Kullandığınızda…

Likit İçeriklerinde Su Yerine PG Ya Da VG Kullanılır

Likit tankınıza su doldurduğunuzda suyun tankın hava kanallarından hızlıca aktığını kendiniz de göreceksiniz. Eğer tank ile cihaz gövdesi arasında kaliteli bir silikon ring varsa ne ala. Ancak aksi durumda yani suyun cihazın elektronik aksamına akması o elektronik sigara modeline veda etmeniz anlamına gelebilir. Eğer şanslıysanız, cihazınızın size koca bir hiçten başka bir şey sağlamadığını kendiniz de görebilirsiniz. Özellikle video paylaşım sitelerinde cihazlarının tankına su dolduran pek çok aklı evvel e-sigara kullanıcısının kocaman bir hiç elde ettiğini kendi gözlerinizle de görmeniz mümkündür.

Elektronik Sigara Likitine Damıtılmış Su Katmak

Saf Su Likit İçeriklerinin Buhar Yoğunluğunu Arttırmak İçin Kullanılırlar

Peki e-likit içeriklerine hiç mi su katılmaz? Elbette katılır. Özellikle VG oranı yüksek olan ve piyasada “premium likit” olarak anılan (sitemizdeki hemen her likit içeriği premium likit sınıfındandır) likit içeriklerini seyreltmek, miktarını arttırmak ve buhar yoğunluğunu arttırmak için damıtılmış su sıklıkla kullanılan bir maddedir. Genellikle kendi aroma karışımlarını yapan elektronik sigara kullanıcıları bu maddeye çok da yabancı değillerdir. Ancak elektronik sigara likiti içeriğine damıtılmış (saf su) katmak konusunda ölçüyü kaçırırsanız, likitin e-sigaranın hava kanallarından akmasına acıklı gözlerle şahit olabilirsiniz. Bu arada küçük bir hatırlatma: özellikle PG oranı yüksek likit içeriklerini cihazlarınızın tankına doldururken hava kanallarını kapatmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Likit coil pamuğu tarafından emildikten sonra hava kanallarını açarak içim keyfine başlayabilirsiniz.

Aroma Karışımlarına Neden Su Katılır?

Aroma karışımlarına su katılmasının nedeni likit içeriklerine akışkanlık kazandırmaktır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlere ek olarak likit içeriklerinin biraz daha akışkan olması ve coil pamuğu tarafından emilebilmesi için belli oranda seyreltilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayan şey ise likit içeriklerindeki saf sudur. Saf su konusunu sıklıkla dile getiriyoruz. Çünkü elektronik sigara tankına musluk suyu doldurmak veya aynı şeyi elektronik sigara likiti için yapmak, buharlaşmanın sonunda arta kalan maddelerin atomizere zarar vermesiyle sonuçlanabilir.

Likit içeriklerinde su yerine gliserin veya gliserol kullanılmasının bir nedeni de gliserin veya gliserol gibi maddelerin kaynama sıcaklıklarının daha üst seviyede olması. PG olarak da bilinen propilen gliserol, 370 Fahreneit Derecede buhar haline gelir. Aynı şekilde VG olarak bilinen vejeteryan gliserol ise 554 Fahreneit Derecede buhar haline gelir. Suyun buhar haline gelmesi için daha düşük bir sıcaklık gerekir; 100 santigrad derece yani 212 Fahreneit. Peki bu değerler bize ne söylüyor. PG ve VG gibi maddelerin daha ağır buharlaşması, onların çok daha doygun ve yoğunluklu bir buhar meydana getirmelerine neden olur. Su, çabucak buharlaştığı için moleküller çok seyrelir. Bu durumda ortaya hemen hiçbir şey çıkmaması son derece olağandır. Bu yüzden aroması ne olursa olsun; meyveli likit, tütün aromalı likit, kremalı likit ve füzyon likit içeriklerinde sıklıkla PG ve VG gibi kimyasal maddeler kullanılır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir