E-Likitlerle İlgili En Büyük 3 Yalan

Herkesin Aklındaki Soru: E-Likitler Zararlı Mı?

Elektronik sigara modelleri ve aroma  içerikleri dünya ve ülkemiz medyasının giderek sık sık dile getirmeye başladığı konulardan biridir. Bunda insanların dolum sıvısı  ve cihazlara karşı artan ilgisinin de payı son derece büyük. Ancak cihaz ve aroma içeriklerine karşı yapılan yorumlar elbette her zaman pozitif olmuyor. Dünya kamuoyunda cihaz ve aroma içeriklerine karşı olumsuz bir ön yargıdan söz etmek mümkün. Bunda genellikle tütün endüstrisinin olduğu söyleniyor. Otoriteler, e-likit ve cihazlar konusunda zaman zaman yanlış bilgiler de ortaya koyabiliyorlar. Örneğin aroma içeriklerinin beyin tümörüne neden olduğu söylentisi gibi. Peki bu tip odakların sık sık dile getirdikleri yanlış bilgiler – yalanlar neler? İnsanların inandığı e-likit içerikleri ile ilgili en büyük 3 yalan nedir?

E-Likit Aromalarıyla Normal Sigara Arasında Fark Yok

E-Sigara Geleneksel Tütün Ürünlerinden %95 Oranında Daha Az Zaralıdır

Cihaz kullanıcılarının karşılaştıkları en yaygın e-likit yalanları genellikle insanların keyif verici ürünlerin zararları konusundaki düşüncelerini yansıtıyor. Yani sigaranın zararlı olduğu dolum sıvısı veya cihaz kullanan – kullanmayan hemen herkes tarafından kabul edilen gerçeklerden. Gelelim e-likit içeriklerinin ve cihazların sigarayla farkının bulunmadığı yalanına. Öncelikle aroma içerikleriyle ilgili araştırmalar henüz yeni olmakla birlikte sonuçlar, e-likit ve cihazların geleneksel tütün ürünlerine göre %95 oranında daha zararsız olduğu ortaya konmuştur. İngiltere’de bulunan Londra Üniversitesinde yapılan araştırma sonuçları, e-likit ve diğer mamüllerinin aynı olduğu görüşünün bir yalan olduğunu ortaya koyuyor. Aynı şekilde FDA (American Food And Drug Administration) e-likit ve kullanılan buhar cihazlarıyla ilgili “genellikle sağlıklı” tabirini kullanmaktadır.

E-Likit Aromaları Sigara Kullanımını Özendiriyor

E-Likit, Sigara Kullanımını Düşürür

Aroma içerikleri sizleri cihaz kullanmak şöyle dursun, sizi sigaradan uzaklaştırır. Kimse, sigara kadar toksit madde ve kimyasal içeren maddeleri  e-likit ve cihazların yerine tercih etmez. Sigaranın  içerisinde bulunan polonyum, arsenik, nikel gibi radyoaktif maddeler ve diğer zararlı kimyasallar, tütün yandığında ortaya çıkarlar. Cihazlarda kullanılan e-likit içeriklerinde ise tütün ürünlerine nazaran çok daha az zehirli kimyasal bulunur. Aroma içerikleri veya cihazlar, sigara kullanımını kullanımını özendiriyor mu?

Oklahoma Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi’nin yaptığı araştırma, e-sigara  kullanıp ardından sigara kullananların oranının 13.000’de 1 olduğunu görebilirsiniz. Yani aroma içeriklerini ve cihaz modellerini kullanan 13.000 öğrenciden sadece biri gerçek tütünü denemek istiyor. Bu da aroma karışımları ve e-nargile modellerinin aslında tütün ürünü kullanımını özendirmediğini gösteriyor. ABD ve bazı Avrupa Birliği Ülkelerinde, e-likit içerikleri ve cihaz kavramlarının özendirici olması konusu sık sık gündeme getiriliyor. Konunun odağındaysa ergenler ve gençler var. Yani cihaz ve aromaların hiç nikotin içermeyen ürünü

Elektronik Sigara, Normal Sigaranın Yerini Tutmuyor

Elektronik sigara kullanımı ve likit aromalarıyla ilgili en büyük yalanlardan bir tanesi de cihaz ve e-likit ürünlerinin sigara ya da nargilenin  yerini tutmadığıdır. Ancak bu yanlış görüşlerden. Evet, cihaz ve elektronik sigara likiti kullanmasına rağmen daha sonra sigara kullanmaya başlayan kullanıcılar yok değildir. Ancak cihaz ve aroma karışımlarının cihaz kullanmaya başlayan her 10 kişiden 7’sinin sigara ve tütün ürünü kullanımını kalıcı olarak bıraktığının da altını çizelim. Bazı aroma karışımlarının tütün ürünlerinden uzak bir tada sahip olduğu doğru. Ancak sigara veya puroya benzer içim sağlamak isterseniz birkaç ipucu ile aromalarınızdan tütün içimine benzer deneyim sağlamanız mümkündür.

Cihazınızla  sigaraya benzer içim sağlamak isterseniz PG oranı yüksek sade likit seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde, tütün aromalı likit seçeneklerini tercih ettiğinizde hem sigaranın hem de pipo veya puro çeşitlerinin içimini sağlayabilirsiniz. PG oranı nisbeten yüksek ve farklı aromalı likit size nargile ya da pipo – puroya benzer his verecektir. Eğer kaliteli tütün aromalı likit tercih etmek isterseniz sitemizde de çeşitleri bulunan Black Note Likit Çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Likit içerikleri ve cihazlarla ilgili pek ok yanlış bilgi bulunuyor. Aroma içerikleriyle ilgili bilmeniz gereken şeylerden en önemlisi, cihaz ve dolum sıvısı aromalarının tütünden zararsız olsa da tamamen zararsız olmadığıdır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir