E-Likit Ve Çocuklar

E-Likit Aromalarını Neden Çocuklardan Uzak Tutmalısınız?

Elektronik sigara likiti çeşitlerinden ve aromaları farklı olsalar da bu karışımların hangi maddelerden oluştuğundan söz etmiştik. Dünyanın dikkatini çeken e-likit ve çocuklar konusu, hem likit içerikleri hem de likitleri saklama konusuyla son derece ilgili. Öncelikle e-likit çeşitleri PG, VG, nikotin ve aromadan oluşur. Likitleri saklama meselesine gelince; aroma içeriklerini çocuklardan uzak tutmalısınız. Likitleri çocuklar için tehlikeli hale getiren unsurların başında içeriklerde bulunan nikotin gelir. Nikotin çok yüksek dozda alındığında tehlikeli bir kimyasal olabilir. Elektronik sigara likiti çeşitlerini çocuklar için tehlikeli yapan da budur. Çocuklu aileler ve çocuklarla iç içe olan e-sigara kullanıcıları için bugün e-likit ve çocuklar meselesini detaylı şekilde inceleyecek ve likitleri neden çocuklardan uzak tutmanız gerektiğinden bunu nasıl yapabileceğinize kadar pek çok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

E-Likit Aromaları Ve Çocuklar: Riskler

Likit Şişelerinin Üzerindeki Renkli Çizimler Çocukları Cezbedebiliyor…

Kullandığınız likit içeriğinde bulunan nikotin oranı 0 – 3 – 6 – 9 ve 12 arasında değişir. Aslında bu sayılar likitin bir ml’lik bir kısmında bulunan nikotin oranını tanımlamak için kullanılırlar. Nikotin, kan basıncını arttıran doğal uyarıcılardandır. Aşırı e-sigara kullandığınızda kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon ve kalbinizin sıkışması gibi etkilerin hepsi nikotinin bu uyarıcı etkisinden kaynaklanır. Nikotinin bir zararı da kan damarlarının çeperlerine yapışarak damarları tıkar. Ancak nikotinin çocuklar için tehlikeli hale gelmesi daha çok nikotinin kan basıncını arttırıcı özelliğiyle ilgilidir.

Aşırı nikotin almak sadece çocuklar için değil yetişkinler için de büyük bir sorundur. Vücudunuza aşırı dozda nikotin alırsanız, “nikotin zehirlenmesi” adı verilen sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırsınız. Nikotin zehirlenmesi, vücudun kan basıncının ve kalp ritminizin anormal derece artması anlamına gelir. Nikotin zehirlenmesinin belirtileri arasında bulantı, kusma, çarpıntı, baş dönmesi, kalp sıkışması vardır. Yetişkinler için nikotin zehirlenmesi çok büyük sağlık sorunu gibi görünmeyebilir. Ancak yüksek tansiyon, obezite, astım (nikotin astım hastalarının nefes borusunu büyük oranda tıkar) ve PG – Propilen Gliserol Alerjisi durumlarında nikotin zehirlenmesi yetişkinler için de büyük sorun haline gelir.

Yüksek dozda nikotin, çocuklar için ölüdürücü olabilir. Belki de bu yüzden başta ABD olmak üzere pek çok ülkede e-likit şişeleriyle ilgili yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle meyveli likit, kremalı likit ve füzyon likit şişelerinin üzerindeki çizim ve fotoğraflar, çocukları likitleri içmek konusunda teşvik edebiliyor. Bu yüzden çocuk yaştaki gençlerin elektronik sigara kullanması ve likit şişelerinin çocuklar için özendirici olmaması meselesi e-sigara kullanılan ülkelerdeki en önemli sorunların başında geliyor.

5 Yaş Altında Çocuk Ve Bebekler İçin Tehlikeli!

Aromalardaki Nikotin Çocuklar İçin Zararlı Olabilir

Sizin için küçük gibi görünse de çocuklar ve e-likit konusu dünyanın pek çok yerinde oldukça ciddi bir mesele. Kullanıcıların bu konudaki ciddiyeti 2014 Yılında ABD’deki 1 yaşındaki bir bebeğin 2014 Yılında dolum sıvısını içerek zehirlenmesi ve ölmesi olayına dayanıyor. Gerçekten de e-likit içeriklerinin bir çay kaşığından biraz fazlası bir çocuğun ölümüne neden olabilir. Likit içeriklerinde çocuk kilidi bulunmasının nedeni de budur. Son zamanlarda bazı likit firmaları şişeler için mat siyah renk kullanarak çocukların likit içeriklerine ilgi göstermelerini engelliyorlar. KILO Black Series, buna iyi bir örnek. AAP yani “American Academy of Pediatrics” (Amerikan Pediyatri Akademisi) likit içeriklerinin özellikle 5 yaşın altındaki küçük çocuklar için tehlikeli olabileceğini ortaya koymaktadır.

Likit içerikleri ve çocuklar meselesi elektronik sigara likiti üreticileri için son derece ciddi konulardan. Öyle ki bugün ABD ve belli başlı ülkelerde cihaz ve içeriklerin kullanılması önündeki yasal sınırlamaların en büyük nedenlerinden birisi genç yaştakilerin cihaz ve aroma içeriklerini kullanması. Özetle, aroması, PG – VG oranı ya da nikotin seviyesi hangi oranda olursa olsun e-likitlerin çocuklar tarafından içilmesi ölümcül sonuçlara neden olabilir.

E-likit İçeriklerine Çocukların Ulaşmaması İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

E-Likit Ve Cihazların Gençler Arasında Yaygınlaşmasından Endişe Ediliyor

Bu konuda yapılabilecek şeylerin başında, e-likit aromalarını çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-likit şişelerinin üzerindeki meyve, kek resimleri çocukların dikkatini çekebilir. Bu yüzden likitleri (oda sıcaklığında, güneş ışığı almayan bir yerde) çocuk ve bebeklerin ulaşamayacakları yerlerde saklamalısınız. Bu, atılacak ilk adım. Aynı şey cihazlarınız için de geçerli elbette. Çocuğunuzun yanında e-sigara kullanmazsanız, onların hassas akciğerlerini de tehlikeye atmamış olursunuz. İkinci adım, likit şişelerinin kapaklarını sıkıca kapatmaktır. Plastik veya cam… E-Likit şişeleri genellikle sadece yetişkinlerin kullanabilecekleri şekilde üretilirler. Yine de likit şişelerini sıkıca kapatmak ve onları çocuklardan saklamak yapılacak en iyi şeylerden birisi. Kullandığınız e-likit çeşitlerinin şişelerinde çocuk koruması olması aynı zamanda kullandığınız içeriğin orjinal olduğunun da kanıtıdır.

Bazı likit şişelerinin üzerindeki resimler kadar koku ve renkleri de çocuklar için cezbedici olabilir. Bu yüzden tamamen şeffaf şişelere sahip olan içerikleri mat şişelere aktarabilirsiniz. Alınacak son önlemlerden birisi de genellikle 0 nikotin içeren e-likit çeşitlerini tercih etmektir. Ancak bu son önlem, çocuğunuzun likit içeriğinden etkilenmemesini garanti edemez. Beş yaş altı veya üstü… Çocukları aroma karışımlarının kendisinden ve buharından mümkün olduğunca uzak tutun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir