E-Likit Aromalarında Tat Değişimi

E-Likit Tadı Bozuldu Mu?

Çeşitli kullanım ve saklama hatalarından veya başka nedenlerden dolayı kullandığınız elektronik sigara likit aromasının tadı değişikliğe uğrayabilir. Bu nedenlerin ilk başında yanık coil ve atomizerler geliyor. Eğer atomizer içindeki coil yandıysa ve onu değiştirmediyseniz kullandığınız e-likit aromasından yanık tadı ve kokusu almanız son derece doğaldır. Aynı şekilde, gerektiği gibi saklanmamış likit içerikleri de çok rahat bir şekilde bozulabilirler. Bozulmaya neden olan etkenlerin başında nikotin içeriğinin oksitlenmesinin geldiğinden söz etmiştik. Saklama koşullarına uydunuz, yeni bir coil ve atomizer kullanıyorsunuz. Kullandığınız aroma karışımın orjinal olduğundan eminsiniz. Ancak çekim yaptığınızda ağzınıza değişmiş – kötü bir tat geliyor. O zaman kullandığınız e-likit aromalarında tat değişimi durumundan söz edilebilir. Peki e-likit tat değişimi neden olur?

Üretici Hatası

Markası Güvenilir Olmayan E-Likit İçeriklerinden Uzak Durun

Dünya üzerinde resmi olarak 400 adet e-likit üreticisi bulunuyor. Bir likit üreticisi günde ortalama 7700 şişe aroma üretiyor. Bu üretici firmalardan hepsinin kalite standartlarına uydukları söylenemez. Kaliteli e-likit içerikleriyse dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza çıkacak olan markalardır. One Hit Wonder, Five Pawns, KILO, E-Liquid France, Halo, Cuttwood, Nasty Juice bu markalardan sadece birkaçı. Saydığımız markalar sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her yerinde popüler olan ve sevilen markalar. Elbette bunda özenli bir üretim ve saklama sürecinin etkisi büyük. Üretici hatası konusu da tam olarak burada netlik kazanıyor. Çünkü likit içeriklerini üretmek kadar onları doğru şekilde muhafaza etmek de oldukça önemli bir mesele. Maalesef pek çok üretici buna dikkat etmediği için aynı aroma ve markayı tercih ettiğinizde farklı bir tat ve kokuyla karşılaşmanız olası.

Yanık Atomizer

Yanık Atomizer = Kötü Tat

Bir elektronik sigara likiti içeriğinin tadının değişmesindeki en büyük unsurlardan bir tanesi de yanık atomizerdir. Yanık atomizer, likit içeriğinin tadının kötü bir hal almasını sağlar. Bu yüzden belli aralıklarla kullandığınız atomizer coil’i değiştirmeniz gerekmektedir. Atomizer coil’i kendiniz sarıyorsanız bir coil değiştirme sıklığınız çok fazla olmayabilir. Aslında kendi sarım işleminizi gerçekleştirdiğiniz coillerin daha uzun ömürlü olduğunu söylemek mümkündür. Kremalı likit, sade likit, tütünlü likit veya başka aromaya sahip aroma içeriklerinden maksimum lezzet almak için yanmış olan atomizerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Yanık atomizer, e-likit tat değişimi gerçekleşmesinin en önemli nedenlerden birisidir.

Peki atomizer coil’in yanmaması için neler yapmalısınız? İlk olarak tankınız boşsa kullandığınız elektronik sigara modelinin ateşleme düğmesinden uzak durmalısınız. Bu ıslanmamış olan coil pamuğunun yanmasına neden olacaktır. Aynı şekilde tamamen dolu olmayan bataryayı zorlamak da e-sigara modellerinde coil’in yanmasına neden olacaktır. Bazı cihaz modellerinde aşırı veya sık buhar çekimi gerçekleştirmek de coil’in kısa zamanda yanmasına neden olabilir. Bu arada sarım işlemini kendinizin yaptığı atomizer modellerinde coil’i yeterince likit ile ıslatmamak da önemli sorunların oluşmasına neden olabilir. Yani kendi sarım işleminizi yaptığınız coil’ler yanmaz diye bir kural yok.

Kapağı Açık Unutulmuş Olan Likit Şişeleri

Likit İçeriklerinizin Kapaklarını Sıkıca Kapatmayı İhmal Etmeyin

Önceki yazılarımızda e-likit içeriklerinin içerisinde bulunan nikotinin çok rahat bir şekilde oksitlendiğinden söz etmiştik. Oksitlenme işlemi bir e-likit aromasının tadını bozan etmenlerin başından gelmektedir. Eğer kullandığınız kaliteli likit içeriklerinin tadınının – lezzetinin değişmesini istemiyorsanız likitlerinizi uygun şekilde saklamalısınız. Likit şişelerinin ağız kısımlarını uygun şekilde kapatırsanız hem aroma içeriklerinin tadının bozulmasını önlersiniz hem de çocuk veya bebeklerin, evcil hayvanların likit içeriklerine ulaşmalarını engellemiş olursunuz. Unutmayın küçük bir çay kaşığı kadar e-likit içeriği küçük bir çocuğu – bebeği öldürmeye yetecektir. Bu yüzden likit üreticileri özellikle çocuk korumalı şişeler üretmek konusunda hassastırlar.

Sahte Likit İçerikleri

Sahte E-Likit Meselesini Bir Başka İçeriğimizde Detaylı Olarak İnceleyeceğiz

Dünyadaki ve ülkemizdeki e-sigara kullanıcılarının karşılaştıkları en önemli sorunlardan bir tanesi de sahte likit içerikleridir. Eğer uzun zamandır e-sigara kullanıyorsanız ve likit içeriklerinin orjinallerinin nasıl bir lezzet, şişe ve kutuya sahip olduğu konusunda bir fikriniz varsa, sahte likit içeriklerini çok rahat bir şekilde orjinal olanlarından ayırt edebilirsiniz. Aynı şekilde internetteki forum ve elektronik sigara ile ilgili sitelerden e-likit içerikleri hakkında bilgi toplayabilir ve piyasada “klon” olarak da bilinen sahte likit içeriklerini anında anlayabilirsiniz. Sizlere en kaliteli likit içeriklerini sunan ithallikit.com‘da kesinlikle sahte – klon likit içerikleri bulunmamaktadır.

 

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir