Diacetyl Nedir? Diacetyl’in Zararları

Diacetyl Nedir?

Sıklıkla elektronik sigara likiti içerikleriyle ilgili blogumuzu takip ediyorsanız bazı şeyleri daha iyi kavradığınız söylenebilir. Likit aromaları -sıklıkla söylenenenlerin aksine- canavar değildir. Bu içeriklerde kullanılan pek çok malzeme zaten gıda endüstrisinde kullanılmakta olan katkı maddeleridir. Bu da aslında aroma içeriklerindeki pek çok katkı maddesinin aslında insan sağlığı için büyük risk taşımadığını kanıtlar nitelikte. Gıda sanayine ek olarak aynı zamanda pek çok maddenin ilaç sanayinde de yaygın olarak kullanılıdığını ekleyelim. Bu maddelerden adını en sık duyduklarımızdan bir tanesi de elbette diacetyl. Genellikle kremalı likit çeşitlerinde karşımıza çıkan diasetil, aslında güçlü bir aroma arttırıcıdır. Özellikle gıda endüstrisinde kullanılan diasetil, süt ve krema içeren bisküvi, kek veya benzeri markette satılan gıdaların aromasını güçlendirmek için kullanılır.

Diacetyl’i Yakından Tanıyalım

Diacetyl, Likitlerde Aroma Arttırıcı Olarak Kullanılmaktadır.

Diacetyl veya Diasetil’i daha yakından tanımaya önce gıda sanayinde hangi ürünlerde kullanıldığından söz edelim. Krema, tereyağı veya karamel içeriği taşıyan hemen her gıda maddesi düşük oranda da olsa diasetil içerir. Çikolata, kahve, kek, bisküvi, cipsler, süt ürünleri ve hatta sıvı yağ gibi ürünlerde diasetil bulunmaktadır. Diacetyl, güçlü kıvam arttırıcı olmasının yanında aynı zamanda özellkle ambalajlanmış gıda ürünlerinin hafif nemli kalmasını sağlar ve kurumalarını önler. Bu yüzden de yaygın olaral kullanılan üründür. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte yurt dışında özellikle mikro dalga fırınlar için hazırlanan tereyağlı – mısır paketlerinde de diasetil kullanılır. Şimdi neden özellikle hazır patlamış ürünlerinde diasetil kullanıldığını ve bunun önemli bir konu olduğunu merak edebilirsiniz. Buna yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Bu arada özellikle ABD gibi ülkelerde mısırın tereyağı ile birlikte tüketildiğini de ekleyelim. Sıvı yağ veya tereyağı, patlamış mısırın lezzetini arttırmak için kullanılan ürünlerin başında geliyor. Diacetl, sarı – yeşil renkli ve alkol fermantasyonu sonucu oluşan kimyasallardandır.

Diacetyl Zararları

Özellikle “Premium” Olarak Sınıflandırılan İçeriklerde Diacetyl Yüksek Oranda Bulunur.

Kesin olmamakla birlikte diacetyl (diasetil) maddesinin özellikle solunum yolu rahatsızlıklarına neden olduğu söylentisi oldukça yaygındır. Bu genel kanının oluşmasında akciğerde oluşan “patlamış mısır hastalığı” olarak bilinen sağlık sorunu vardır. Aslında bu patlamış mısır hastalığı, diacetyl ve solunum yolu konusunun çok dikkat çekmesini sağlayan olay, mikro dalga fırınlar için patlamış mısır üretilen fabrikada işçilerden birinin diacetyl’e maruz kalması sonucunda yaşadığı solunum yolu sorunu yatmaktadır. Patlamış mısır sendromunun çok yoğun miktarda diasetil maddesine maruz kalınması sonucunda ve yüzlerce işçiden sadece birazında  oluştuğunu da ekleyelim.  Yabancı dilinize güveniyorsanız bahsettiğimiz sorunun 1985’de Missouri’deki fabrikada gerçekleştiğini ve bu rahatsızlığın ardından diasetil ile ilgili pek çok bilimsel araştırmanın yapıldığını kendiniz de görebilirsiniz.

E-Likit, Diacetyl Ve Sağlık

Peki Diacetyl için “tehlikeli” denebilir mi? Bunu kısmen “evet” olarak cevaplamak mümkün. E-likit ve elektronik sigara modellerinin tüm dünya için henüz yeni bir olgu olduğunun altını çizelim. Bu yüzden kimyasal içerikler ve cihazlar hakkında kesin yargılarda bulunmak oldukça zor. Ancak aroma içeriklerindeki diğer maddeler gibi diasetil de riski kullanım oranına bağlı madde tıpkı nikotin gibi. diasetil’in ünlenmesini sağlayan patlamış mısır sendromundan söz etmiştik. Bu rahatsızlığın ardından yapılan araştırmalar sonucunda çok yüksek oranda diasetile uzun zaman maruz kalmanız sonucunda böyle bir sağlık problemiyle yüzleşeceğiniz gerçeğini de ekleyelim. Yani akciğerlerinizin diasetilden etkilenmesi için 10 sene boyunca günde iki paket mikro dalga fırında hazırlanmış patlamış mısır tüketmeniz gerekiyor. Tanıdık geldi mi? Likit içeriklerinde bulunan pek çok kimyasal madde için aynı şeyden söz edebiliriz. Solvent, aerosol, nikotin bunların başında geliyor. Ancak eklememiz gereken bir başka şey, tüm maddelerin likit içeriğinde düşük miktarda bulunması. Üstelik sigara ile kıyaslandığında bu maddelerin likit içeriklerindeki oranı son derece düşüktür.

Diasetilsiz Likit

Halo Likit İçeriklerinde Diacetyl Bulunmuyor

Diasetil büyük sağlık riski taşımaz. Yine de diacetyl içermeyen likit çeşitlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her ne kadar PG içeren likitteki diacetyl oranı yapılan araştırmalar sonucunda %0,001 oranında belirlenmiş olsa da. Sitemiz de çeşitli ürünleri bulunan Halo E-Likit, piyasada en sık kullanılan diasetil içermeyen likit çeşitlerinden birisidir. Diacetl içermeyen likitler genellikle “diacetyl free” olarak anılırlar. Tercihinizi buna göre yaparsanız çok daha rahat edersiniz. Halo Likit tercih etmek ve “diasetilsiz” likit kullanmaya ek olarak kremalı likit içeriklerini az kullanmak gibi önlemler de alabilir ve tercihinizi meyvalı likit, sade likit gibi içeriklerden yana kullanabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir